czwartek | 16.01.2020

KRÓTKA HISTORIA O KODACH QR


Co QR kody mają wspólnego z podróżowaniem, przemieszczaniem się, lifestylem, jednym słowem z codziennością? Otóż, bardzo dużo.

Odkąd pojawiły się smartfony i dostęp do szybkiego internetu mobilnego ich używanie nabrało sensu. Dziś wypożyczenie miejskiego roweru hulajnogi czy nawet samochodu jest równoznaczne z zeskanowaniem takiego kodu za pomocą własnego smartfona. Nawet zdobycie dodatkowej informacji w muzeum przy eksponacie, który nas zainteresował często odbywa się poprzez zeskanowanie qr kodu i nie jest to dziś wyjątek tylko codzienność. Ale to nie wszystkie zastosowania qr kodów – możemy za ich pomocą płacić, otrzymywać specjalne oferty marketingowe, korzystać z dodatkowych informacji – po prostu dzięki nim życie stało się prostsze, a ich rozwój i ekspansja są niezaprzeczalnym faktem. Ale QR kody to nie wynalazek ostatnich lat. Zobaczcie jak bogatą i ciekawą mają historię:

QR kody i ich historia

 • Lata ’60 ubiegłego stulecia, szybki rozwój gospodarczy w Japonii powoduje masowe otwarcia supermarketów. Te z kolei wymuszają wpisywanie cen „z palca” co prowadzi do wielu schorzeń (zespół cieśni kanału nadgarstka).
 • Pojawiają się więc kody kreskowe, które wyświetlają cenę automatycznie na wyświetlaczu kasy.
 • Niestety, kod kreskowy (bar code) może wyświetlać tylko 20 znaków alfanumerycznych.
 • DENSO WAVE INCORPORATED zaczyna pracować nad rozwiązaniem problemu i stworzeniem kodu 2D.  
 • Nad nowym rozwiązaniem pracuje zaledwie 2 programistów.
 • W 1994 firma Denso Wave ogłasza wypuszczenie QR kodu. Stworzony kod może kodować ok. 7000 cyfr, a jego odczyt trwa 10 razy szybciej od czytania innych kodów (stąd nazwa: quick response code).
 • Jako pierwsza na szeroką skalę QR kody zaczyna stosować branża motoryzacyjna co znacznie zwiększa jej wydajność od produkcji po wysyłkę.
 • Do używania QR kodów dołącza branża spożywcza i farmaceutyczna – umożliwiając identyfikowalność produktów. Dzięki temu procesy produkcji i logistki stają się przejrzyste.
 • Rozpowszechnianiu QR kodów sprzyja podjęta przez Denso decyzja o upublicznieniu specyfikacji, tak aby każdy mógł ją swobodnie wykorzystać.
 • Kod QR, który można wykorzystać bez żadnych kosztów i bez obawy o potencjalne problemy, przeradza się w „kod publiczny” używany przez ludzi na całym świecie.
 • W 2002 roku użycie qr kodów staje się powszechne pośród społeczeństwa w Japonii. Trend zostaje zapoczątkowany wraz z ekspansywną promocją i sprzedażą telefonów komórkowych z funkcją czytnika QR kodów. Od tego momentu ludzie mogą łatwo otwierać strony www i pobierać kupony promocyjne.

A co dziś?

Dziś kody QR są niezastąpionym narzędziem dla firm i codziennego życia ludzi, używanym na wiele sposobów, w tym do elektronicznych wizytówek, e- biletów czy kart pokładowych na lotniskach.

Na zadane kilka lat temu pytanie skierowane do pomysłodawcy QR kodów, jak określiłby grupę ludzi, którzy jego zdaniem będą z nich korzystać w przyszłości, odpowiedział upraszczając : moim celem było i jest udostępnienie tej technologii największej rzeszy osób, tak żeby każda z grup mogła wykorzystać je w sposób odpowiedni dla swoich potrzeb, pozwalając przy tym wymyślać wciąż to nowe wykorzystania QR kodów co jest dobre zarówno dla nich jak i rozwoju technologii na całym świecie. 

Można śmiało powiedzieć, że pan Hara z powodzeniem realizuje swój cel rozpowszechniania QR kodów na całym świecie, a firmy opierające swoje biznesy na tej technologii są tego najlepszym dowodem.Zapisz się na newsletter

redakcja@lepszynocleg.pl

Tel.: +48 22 832 41 13

Skontaktuj się z nami

  *wymagane informacje